Cauza probabilă a incendiului care a mistuit biserica de la Muzeul Satului Bănățean

Foto: radiotimisoara.ro


Consiliul Județean a anunțat controale la toate instituțiile de cultură din subordine, după incendiul de la Muzeul Satului Bănățean. Președintele instituției, Alfred Simonis, a explicat că măsura este una de precauție pentru a preveni eventuale probleme și pentru a se asigura că astfel de incidente nu se vor repeta.

Vă reamintim, biserica de lemn din incinta Muzeului Satului Bănățean, veche de aproape 300 de ani, a ars în noaptea de marți spre miercuri din cauza unei instalații electrice. Incendiul a afectat clădirea în totalitate, dar a fost stins înainte ca focul să ajungă la casa parohială, precizează ISU Timiș.

Reprezentanții muzeului au demarat o expertiză tehnică a clădirii, iar primele concluzii arată că monumentul poate fi restaurat. Până la finalizarea anchetei, muzeul va rămâne închis.

Următoarele emisiuni

WhatsApp us